Wywołaj DUCHa!
WYWOŁAJ DUCHa! to program Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii skierowany do szkół podstawowych. W ramach każdego cyklu realizujemy pięć zajęć wykładowo – warsztatowych z historii, odbywających się na terenie szkoły. Zapewniamy pełną organizację spotkań: dojazd wykładowców, dostarczenie rekwizytów i materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć. Szkołę prosimy o udostępnienie odpowiedniego pomieszczenia oraz sprzętu pozwalającego na odtworzenie prezentacji. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu lub co dwa tygodnie i trwają 45 minut. Cykle stanowią uzupełnienie oraz rozszerzenie programu nauczania historii realizowanego w szkole. Materiał przedstawiamy w sposób nowoczesny, ciekawy, niebanalny, są rekwizyty, prezentacje multimedialne, elementy inscenizacji oraz pracy własnej uczniów. Poniżej cykle, jakie przygotowaliśmy dla szkół.
UWAGA! Mamy wszystkie zabezpieczenia związane z COVID-19. Prowadzący jest wyposażony w przyłbicę, rękawiczki i płyn do dezynfekcji. Rekwizyty wykorzystane na zajęciach są każdorazowo dezynfekowane.
Jesteśmy bezpieczni dla uczniów :)
ZGŁOSZENIA SZKÓŁ PROSIMY NADSYŁAĆ:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub fax: (22) 350 63 39
tel. 692 981 439
1. ŻYCIE CODZIENNE CZ. 1 i 2 /dla klas 1-3 oraz 4-8/
Jak bardzo zmieniało się codzienne życie ludzi w ciągu wieków? Jak żyli ludzie tysiąc, dwadzieścia i sto lat temu? Co jadali, jak się leczyli, w co się ubierali? Jak radzili sobie z najprostszymi czynnościami życiowymi, takimi jak np. dbanie o higienę? Cykl, który zaskakuje i zadziwia. Opowieści, które równie często budzą zachwyt co niedowierzanie. Tematy cyklu wprowadzając uczniów w naukę o przeszłości, podpowiadają, jak szukać historii we własnym otoczeniu, zachęcają do zadawania pytań i do własnych poszukiwań historycznych.
Tematy spotkań cz. 1:
|
Tematy spotkań cz. 2: /kontynuacja części 1/:
|
2. JAK ŻYLI LUDZIE W... /dla klas 1-3 oraz 4-8, także jako kontynuacja cyklu Życie codzienne, obyczaje/
Czy wiecie, jak żyli ludzie w dawnym Biskupinie, jak radzili sobie zakonnicy w klasztorze w Tyńcu, jak ucztowano w dworku szlacheckim i na balach królewskich, a może jak pracowano w XIX-wiecznej łódzkiej fabryce? Jeśli nie, to warto wyruszyć w podróż do tych miejsc, aby przekonać się, że człowiek to bardzo pomysłowa istota! To jednak nie tylko wędrówka po życiu codziennym, ale także po arcyciekawych dziejach naszego kraju!
Tematy spotkań:
Jak żyli ludzie ...
|
3. WARSZAWA - MOJE MIASTO CZ. 1 i 2 /dla klas 1-3 oraz 4-8/
Cykl, któremu przyświecają trzy zasadnicze cele: ukazanie dziejów miasta – stolicy Polski, zbudowanie więzi z „małą ojczyzną”, poprzez rozbudzenie zainteresowania jej przeszłością oraz zwrócenie uwagi, jak wiele mówią o minionych czasach zabytki i dzieła sztuki, a także gmachy i budowle do dziś pełniące ważne funkcje w życiu stolicy. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalny cykl – Warszawskie Tajemnice.
Tematy spotkań cz 1:
|
Tematy spotkań cz 2:
|
Tematy spotkań - WARSZAWSKIE TAJEMNICE:
|
Patronat nad realizowanym przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii cyklem „Warszawa – moje miasto” objęły Podyplomowe Studia Varsavianistyczne Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
4. CO ZAWDZIĘCZAMY STAROŻYTNYM? /dla klas 4-8/
Na kulturze starożytnych Greków i Rzymian zbudowana jest cywilizacja Zachodu. Z ich osiągnięć korzystamy, choć często nieświadomie, na co dzień. W ramach cyklu staramy się otworzyć oczy uczniów na dokonania ludzi tak odległych czasów.
Tematy spotkań:
|
5. PODRÓŻUJĄC PRZEZ WIEKI /dla klas 1-3 oraz 4-8/
Ludzie od niepamiętnych czasów przemierzali świat. Wędrowali, by sprzedawać cenne towary. Dążyli do miejsc otaczanych religijnym kultem. Byli spragnieni wiedzy. Wyjeżdżali do miejscowości znanych z leczniczych źródeł. Cykl wprowadza uczniów w świat historii społeczeństwa, gospodarki i techniki.
Tematy spotkań:
|
|
6. POLACY W II WOJNIE ŚWIATOWEJ cz. 1 i 2 /dla klas 6-8/
Tematy spotkań cz.1:
|
Tematy spotkań cz.2:
|
UCZESTNICTWO W ZAJĘCIACH
Prawidłowo wypełnione formularze zgłoszeniowe prosimy nadsyłać:
mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub faksem :(22) 350 63 39
Do udziału w programie mogą przystąpić szkoły, z których zgłoszą się przynajmniej DWIE KLASY. Klasę zgłasza wychowawca w porozumieniu z Dyrekcją szkoły.
Koszt uczestnictwa w zajęciach (czyli w pięciu spotkaniach): 40zł/uczeń