A+ A A-

Łacina wśród nas

lacina

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie – Łacina wśród nas. Jest to kurs języka łacińskiego, podczas którego słuchacze nie tylko poznają podstawy języka, lecz także będą mieli okazję wyśledzić jego obecność w polszczyźnie oraz językach obcych, w terminologii, której uczą się w szkole w literaturze i filmie, a przede wszystkim w życiu codziennym: w imionach, w najnowszej technologii, w prawodawstwie, medycynie, w polskiej historii, warszawskiej przestrzeni miejskiej, w europejskiej kulturze.  
W trakcie zajęć uczniowie poznają także aspekty starożytnej i nowożytnej kultury, nauki i sztuki, początki państwa rzymskiego i jego rozwój, bogów rzymskich i ich świątynie, wybrane rzymskie święta, dom rzymski i życie rodziny rzymskiej, rolę łaciny w rozwoju cywilizacyjnym Europy.
Projekt ma charakter interdyscyplinarny, łącząc takie dziedziny wiedzy jak historia, archeologia, językoznawstwo.

Warto uczyć się łaciny, ponieważ:
•    ułatwia ona naukę nowożytnych języków obcych (języki hiszpański, francuski włoski wywodzą się z łaciny, ponad 60% słownictwa j. angielskiego pochodzi z łaciny) oraz wzbogaca znajomość polszczyzny.
•    poprawia umiejętność koncentracji i czytania ze zrozumieniem: uczniowie uczący się łaciny, nawet 20 minut tygodniowo, wypadają lepiej w testach pisania i czytania.
•    uczniowie, którzy uczą się łaciny mają zazwyczaj wysokie wyniki z matematyki, ponieważ zgłębiając łacińskie struktury gramatyczne uczą się myśleć analitycznie i holistycznie.
•    znajomość słownictwa łacińskiego ułatwia także naukę fizyki. Dla ucznia znającego łacinę takie pojęcia jak transformator czy konwertor nigdy nie będą czymś obcym.

Ponadto:
•    Łacina jest wszędzie wokół nas: w życiu codziennym, szkole, terminologii naukowej, na pomnikach i… na kosmetykach.
•    Łacina przez wieki stanowiła bardzo ważną część polskiej kultury.
•    Łacina jest wspólną platformą kulturową naszej europejskiej cywilizacji, która ukształtowała naszą mentalność.

Szczegóły organizacyjne:
Łacina wśród nas trwać będzie cały rok szkolny 2020/21.
PLANUJEMY UTWORZYĆ TRZY GRUPY: POCZĄTKUJĄCĄ, ŚREDNIOZAAWANSOWANĄ I ZAAWANSOWANĄ. 
Spotkania odbywać się będą w soboty, na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zajęcia odbywać się będą 15 zajęć w grupach ok. 20 osobowych.
Zajęcia przewidziane są dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej.
Autorem programu zajęć i prowadzącą spotkania będzie mgr Anna Zawadzka – historyk i archeolog. Prowadzi m.in. kursy „Łacina żywa” w ramach Uniwersytetu Otwartego UW , zajęcia o łacinie w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii oraz kółka i projekty popularyzujące łacinę i antyk dla licealistów.

Zajęcia są płatne. Cały rok nauki kosztuje 300 zł. Dla słuchaczy kontynuujacych naukę łaciny - 250 zł.

Zapisy zaczynają się 1.09.2020
Prosimy o mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz o wpłatę za zajęcia.
Ilość miejsc ograniczona!

..__