WOJNA, KTÓRA SIĘ NIE SKOŃCZYŁA

Gdy 5 marca 1946 r. Winston Churchill stwierdził w przemówieniu w Fulton w stanie Missourii w USA, że „żelazna kurtyna” zapadła od Szczecina po Triest, niewielu sądziło, iż stan ten utrzyma się ponad 40 lat. II wojna światowa tylko teoretycznie zakończyła się w 1945 roku. Błyskawicznie przeistoczyła się w konflikt pomiędzy dawnymi sojusznikami. Oficjalnie rywalizacja USA i ZSRR przebiegała na linii politycznej, w praktyce jednak cały świat szykował się do kolejnego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego. W oczekiwaniu na niego, te dwa bloki angażowały się w liczne mniejsze konflikty, wspierając wrogie sobie siły. Dążyły tym samym do poszerzenia swojej strefy wpływu osiągnięcia militarnej dominacji.

CO TO? Cykl omawiający sytuację na świecie po 1945 roku, m. in.: wojnę w Korei, Wietnamie, Afganistanie, Ameryce Południowej, Afryce, rok 1956 w Europie. 2O zajęć z wybitnymi ekspertami od omawianego okresu. Autorem cyklu, opiekunem grupy oraz gospodarzem większości spotkań jest dr Stefan Artymowski: historyk i muzealnik. Doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu Historycznego UW. Przez lata pracownik naukowy Muzeum Niepodległości w Warszawie, obecnie pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Autor wielu monografii, artykułów naukowych i recenzji oraz publikacji muzealnych, m.in. Specjalista historii najnowszej oraz historii wojskowości.

DLA KOGO? Cykl stacjonarny kierowany do uczniów klasy 6, 7 i 8 szkoły podstawowej. Zapraszamy pasjonatów historii XX wieku. Cykl jest szczególnie kierowany do ubiegłorocznych Słuchaczy zajęć „II wojna światowa”.

GDZIE? Co dwa tygodnie roku szkolnego 2020/21, w soboty, na Uniwersytecie Warszawskim, w salach wykładowych Uczelni przy ulicy Karowej.

PO CO? Ponieważ: historia jest nauczycielką życia a życie to niełatwa lekcja, warto więc korzystać z podpowiedzi. Bez znajomości historii trudno zrozumieć niejeden film, książkę, piosenkę. Konteksty historyczne są wszędzie nawet w grach komputerowych. Historia uczy krytycznego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. Pomaga zrozumieć teraźniejszość, poprzez znajomość procesów, jakie na nią wpłynęły. Uczy tolerancji i otwartości na to co nowe i inne.

START? II połowa września 2020 (szczegółowy harmonogram dostępny w Panelu Rodzica od 3.09.2020)

ILE TO KOSZTUJE? Cały roczny cykl – 640zł. Raty i zniżki – zobacz:

JAK SIĘ ZAPISAĆ? Wypełniając formularz Zgłoszeniowy: