A+ A A-

Bogowie Olimpijscy

Kim byli Greccy bogowie?

 

greccy bogowie 1

 

 

Aby zrozumieć świat antyczny, trzeba wpierw poznać jego mitologię, ponieważ starożytni brali mity bardzo poważnie. Więc jak to było z tymi bogami? Skąd się wzięli? Na początku był chaos… Jako pierwsi wyłonili się z niego Uranos i Gaja, czyli Niebo i Ziemia, którzy dali początek wielu bogom olimpijskim, herosom i fantastycznym stworzeniom.

Z wieloma z nich, jak np. Zeus, Posejdon, Hades, Hera, Demeter, Hestia, Apollo, Atena, Ares, Afrodyta, Hefajstos, Hermes, Dionizos mieli okazję zapoznać się Obserwatorzy. Studenci od dzisiaj będą wiedzieli także, dlaczego mówi się: pod egidą, pięta Achillesa, stajnia Augiasza, czy róg obfitości. Dzieci poznały także pojęcia takie jak: mit, mitologia, bóg, heros.

Następnie nadszedł czas na “Tytaniczny wysiłek” umysłowy: odgadywaliśmy mity, które przedstawione zostały na obrazach oraz rozwiązywaliśmy olimpijskie kalambury, podczas których słuchacze podzieleni na grupy, próbowali odgadnąć hasła związane z najpopularniejszymi mitami (o Minotaurze, Parysie i Syzyfie).

greccy bogowie 2

 

 

W fascynujący świat greckich mitów Obserwatorów zabrała dr Paulina Komar - doktor nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, interesuje się historią kuchni, a szczególnie wina, a także handlem i ekonomią w starożytności. Wieloletnia współpracowniczka Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Mama Emilki.

800px-Dionysos satyrs Cdm Paris 575

 

 

Paulina Komar, doktor nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, interesuje się historią kuchni, a szczególnie wina, a także handlem i ekonomią w starożytności. Wieloletnia współpracowniczka Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Mama Emilki.
..__