II WOJNA ŚWIATOWA

Żołnierze, politycy, cywile.

IIWS

II wojna światowa to nie tylko wielkie bitwy, to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. O losach wojny, świata, poszczególnych państw i narodów decydowali politycy. Kilka decyzji polityków zmieniło oblicze świata zarówno w czasie wojny jak i ładu powojennego.  Zgodnie z politycznymi decyzjami działali żołnierze, walcząc lub też nie o wolność własną i innych. Wszystkie okropieństwa wojny są odczuwalne przede wszystkim przez cywili. Poprzez pryzmat dnia codziennego zwykłych ludzi dotkniętych wojną widzimy jej brutalność i tragedię. Wojna ma liczne oblicza, poznajmy ją z punktu widzenia polityków, żołnierzy i cywili.

CO TO? Cykl II wojna światowa to 20 spotkań: 15 w formie zdalnej i 5 w formie webinarium z wybitnymi ekspertami od omawianego okresu. Autorem cyklu, opiekunem grupy oraz gospodarzem większości spotkań jest dr Stefan Artymowski: historyk i muzealnik. Doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu Historycznego UW. Przez lata pracownik naukowy Muzeum Niepodległości w Warszawie, obecnie pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Autor wielu monografii, artykułów naukowych i recenzji oraz publikacji muzealnych, m.in. Specjalista historii najnowszej oraz historii wojskowości.

DLA KOGO? Cykl zdalny kierowany jest do uczniów 6, 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. Zapraszamy pasjonatów historii XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.

IIWS zdjecia

JAK? Co dwa tygodnie roku szkolnego 2020/21, w Panelu Rodzica pojawia się nagrane spotkanie z wykładowcą lub link do webinarium. Spotkania trwają około 60 minut. W tygodniu pomiędzy spotkaniami w Panelu Rodzica zamieszczamy zadania i ćwiczenia do lekcji utrwalające wiadomości. Możliwe jest również zadanie pytania prowadzącemu oraz chat z prowadzącym i pozostałymi uczestnikami grupy.

PO CO? Ponieważ: historia jest nauczycielką życia a życie to niełatwa lekcja, warto więc korzystać z podpowiedzi. Bez znajomości historii trudno zrozumieć niejeden film, książkę, piosenkę. Konteksty historyczne są wszędzie nawet w grach komputerowych. Historia uczy krytycznego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. Pomaga zrozumieć teraźniejszość, poprzez znajomość procesów, jakie na nią wpłynęły. Uczy tolerancji i otwartości na to co nowe i inne.

START? 26 września 2020.

ILE TO KOSZTUJE? Cały roczny cykl – 500zł, kwota płatna w 10 miesięcznych ratach po 50zł. W przypadku jednorazowej płatności – całość 450zł

JAK SIĘ ZAPISAĆ? Wypełniając Formularz zgłoszeniowy: