A+ A A-

Dyliżans i telegraf, czyli historia poczty

Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy o tym, jakie są współczesne możliwości przesyłania wiadomości i komunikowania się na odległość. Następnie przeszliśmy do głównego tematu zajęć, jakim było powstanie i rozwój poczty.
Obserwatorzy poznali historię niesamowitej rodziny Tarksisów, której działalność dała początek nowoczesnej poczcie na terenie Europy. Dowiedzieli się też, czym różni się karoca od dyliżansu i co spowodowało, że w pewnym momencie listy zaczęto przewozić powozami.  Poznali wynalazek telegrafu, który zrewolucjonizował działalność poczty. Odbierali wiadomości nadane alfabetem Morse’a i tworzyli telegramy.
W ostatniej część wykładu uczestnicy dowiedzieli się, kiedy i dlaczego pojawiły się kody pocztowe oraz znaczki, a także wzięli udział w filatelistycznych zmaganiach, polegających na stworzeniu własnej kolekcji.
Kto prowadził spotkanie?
Prowadzącym spotkanie była mgr Maria Rukat. Pani Maria jest historykiem, a w historii najbardziej pasjonuje ją życie zwykłych ludzi i sposób myślenia naszych przodków. Bardzo lubi dzielić się tym, co wie z innymi - podczas warsztatów, wykładów i spacerów po Warszawie. W wolnym czasie najchętniej chodzi po górach, jeździ na rowerze i ogląda filmy o superbohaterach.

poczta

..__