A+ A A-

Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia

Kim był człowiek, którego Turcja, jedna z największych potęg XVII wieku, okrzyknęła mianem „Lwa Lechistanu”? Jan Sobieski od najmłodszych lat ćwiczył się w wojaczce, potykając się z Tatarami na Kresach. Mimo zamiłowania do konia i szabli nie zaniedbał też nauki. Podczas podróży po Europie Zachodniej poznał języki, obyczaje i sztukę wojenną sąsiadów. Doskonała znajomość wojskowości i niezłomna odwaga sprawiły, że zasłynął jako jeden z najważniejszych wodzów ówczesnych czasów.
Podczas zajęć uczestnicy zaznajomili się z sytuacją Rzeczpospolitej w XVII w. Dowiedzieli się też, dlaczego oblężenie Wiednia stanowiło zagrożenie dla Polski. Poznali sylwetkę króla Jana III Sobieskiego – charyzmatycznego przywódcy, ale też kochającego męża i ojca. Opowiedzieliśmy o przygotowaniach do wojny z Turcją. Przebieg bitwy pod Wiedniem uczestnicy poznali dzięki prezentacji dzieł malarskich, przedstawiających różne momenty batalii. Poświęciliśmy też chwilę, by porozmawiać o husarii, której szarża pozwoliła ostatecznie złamać ducha wojsk tureckich.
Kto prowadził spotkanie?
Prowadzącym spotkanie był Antoni Olbrychski, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośnik średniowiecza, instruktor szermierki. Współpracownik m.in. Zamku Królewskiego, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i portalu Histmag.org.

..__