A+ A A-

Jak działał staropolski sejm?

W tym roku mija 550 lat od zwołania pierwszego polskiego Sejmu Walnego. Tym samym polski parlamentaryzm należy do jednego z najstarszych w Europie. Konsensus, prolongata, veto, ekstraordynaria, limita, interim, to tylko kilka tajemniczych słów, które są związane z funkcjonowaniem staropolskiego sejmu. Dlaczego posłowie przychodzili na jego obrady z drewnianymi szablami? Dlaczego ostatnie dni obrad prowadzono przy świecach? Jak można było skutecznie zerwać sejm i z jakiego powodu Zygmunta Augusta nazywano „dojutrkiem”? Na zajęciach wspólnie odkryjemy najskrytsze sekrety dawnego polskiego parlamentaryzmu. Dowiemy się, czy warto było być posłem, czy może lepiej było zasiadać w ławach senatorskich.
Do niedawna polscy badacze sądzili, że pierwszy Sejm Walny odbył się w 1493 roku. Dziś już wiemy, że miało to miejsce 25 lat wcześniej w 1468 roku. Miejscem pierwszych Sejmów Walnych był Piotrków Trybunalski – miejscowość położona w centralnej Polsce około 50 km na południe od współczesnej Łodzi. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Piotrków leżał wówczas na głównym szlaku królewskim, w połowie drogi pomiędzy Krakowem, a Poznaniem – stolicami Małopolski i Wielkopolski. Do dziś dnia w Piotrkowie stoi zabytkowy, trzypiętrowy dwór królewski z XVI wieku, w którym odbywały się pierwsze polskie sejmy.
Kto prowadził spotkanie?
Prowadzącym spotkanie był Sebastian Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Konsultant historyczny przy wielu projektach muzealniczych i popularyzatorskich. O historii chętnie pisze (m.in. dla portalu Histmag.org, Onet.pl, Fokus Historia) i mówi, zwłaszcza dzieciom. A jeszcze chętniej patrzy, jak wpływa ona na ludzi, a ludzie na nią.

sejm

..__