A+ A A-

Średniowieczny dom od kuchni

Późne średniowiecze jest okresem szczególnego rozwoju miast w Polsce. Powstawały one w ramach tzw. Kolonizacji wschodniej, miały charakterystyczny, prostokątny lub owalny kształt, z głównym placem – rynkiem po środku. Wiele bardzo istotnych faktów dotyczących funkcjonowania miast średniowiecznych dostarczyły prowadzone badania archeologiczne. Często w miastach pod współczesnymi ulicami i chodnikami można znaleźć zaskakujące świadectwa dawnych czasów.
Podczas zajęć Słuchacze DUCHa dowiedzieli się, jak zakładano miasto w późnym średniowieczu, jak zmieniała się kuchnia w późnym średniowieczu, na jakie odkrycia związane z życiem codziennym w wiekach średnich natrafiają w swych badaniach archeolodzy.
Prowadzącym spotkanie był mgr Maciej Miścicki archeolog, absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat bierze udział w badaniach archeologicznych późnośredniowiecznych miast na Pomorzu, między innymi Pucka, Skarszew, Debrzna, a także zamku w Człuchowie. Swoje zainteresowania koncentruje wokół kultury materialnej późnego średniowiecza i czasów nowożytnych, zajmując się w szczególności rzemiosłem rogowniczym, metalowym i drewnianym oraz niektórymi zagadnieniami związanymi z archeologicznymi świadectwami handlu w tych czasach. W trakcie studiów zajmował się także popularyzacją archeologii na licznych warsztatach, piknikach naukowych oraz festynach archeologicznych, w tym w corocznym Festynie Archeologicznym w Biskupinie.

..__