A+ A A-

Tajemnice Majów

Majowie to starożytna cywilizacja Mezoameryki o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie architektury (piramidy, sieć miast i dróg), rolnictwa (kukurydza, kakao, fasola, tytoń), matematyki i astronomii (kalendarz Majów, zero). Mitologia Majów tkwi u podstaw ich rozwoju, ekspansji  i upadku. Odkrytych i zbadanych jest zaledwie 20%  piramid i stanowisk archeologicznych  na terenie Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasu – pozostałe 80% jeszcze ukrywa ziemia i dżungla!     
Podczas zajęć Studenci DUCHa dowiedzieli się, kim byli Majowie – skąd pochodzili, jak wyglądali, co robili, gdzie mieszkali; jakie nowe gatunki roślin i warzyw zawdzięczamy Majom; jak zapisać datę swoich urodzin majańskimi liczbami; dlaczego Cortez z 500 żołnierzami i 20 końmi podbił Meksyk. Usłyszeli też, o grze w piłkę jako elemencie mitologii Majów i obrzędzie religijnym oraz o tajemnicach piramid i odkryciach archeologicznych Stephensa, Catherwooda, Lhuillera.
Spotkanie prowadziła dr Grażyna Gurnik, pedagożka i podróżniczka, absolwentka UW, doktor nauk humanistycznych; w Instytucie Badań Edukacyjnych opracowała metodę oceniania wzmacniającego ucznia, na pedagogice  SGGW uczy przyszłych nauczycieli; spędziła 10 lat w Kolumbii i Argentynie; jej hobby to kultury prekolumbijskie (autorka książki „Kolumbijskie El Dorado”) i podróże - co roku z mężem i plecakiem wyrusza w świat. Ma 10 letniego wnuka, z którym kiedyś bawiła się w Indiana Jonesa, a teraz robią prawdziwe wyprawy.

Badacze majowie

..__