A+ A A-

Kto wynalazł koło?

Koło jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Stosowane było w wielu, często bardzo odległych dziedzinach życia: wozach, samochodach, parostatkach, dźwigach, zegarach, a nawet odtwarzaczach MP3 i wielu wielu innych urządzeniach.
Chociaż dzisiaj nie wyobrażamy sobie świata bez koła, a jego istnienie wydaje nam się oczywiste – trzeba pamiętać, że jest to wynalazek, który pojawił się w dziejach ludzkości stosunkowo późno. Kiedy i gdzie? Badacze wciąż toczą spór na ten temat. „Najstarsze” koła lub ich wizerunki, liczące sobie nawet 5-6 tysięcy lat odnajdywane były w Mezopotamii, Chinach, Europie. Z Polski pochodzi najstarszy znany wizerunek koła liczący ponad 5 tysięcy lat.
Kto zatem był pierwszym wynalazcą koła? Czy może zostało ono skonstruowane jednocześnie w kilku miejscach na świecie? Czy możliwe jest istnienie cywilizacji bez koła? Czy koło przydawało się w budowie  wielkich starożytnych budowli? Na te i na wiele innych pytań szukali odpowiedzi Studenci Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
Kto prowadził spotkanie?
Prowadzącym spotkanie był Zbigniew Głąb, doktor nauk humanistycznych, zajmuje się historią miast i ludzi w nich mieszkających, w swoich badaniach zagląda zarówno do starych ksiąg jak też pod ziemię. Współpracuje z archeologami, geografami, biologami, a czasami nawet chemikami – badając historię w najróżniejszych jej aspektach, starając się dotrzeć tam gdzie jeszcze nikt nie dotarł. Szczególnie pasjonuje go rozwój człowieka; jego myśli i wynalazki. Zajmuje się również polityką społeczną chcąc sprawić, aby nasze życie było lepsze. Swoją wiedzę przekazuje w formie wykładów, ale także poprzez gry i eksperymenty.

badacze kolo

..__