A+ A A-

Krowy, ryby i tabliczki z gliny, czyli jak wynalzeiono alfabet

Na zajęciach Słuchacze dowiedzieli się, co zmusiło ludzi do wymyślania sposobów zapisu słów i przekonali się, że byli w tym bardzo kreatywni :) Mało tego! Słuchacze sami nauczyli się zapisywać słowa za pomocą pisma klinowego – jednego z najstarszych pism, które przez wieki stosowano w dawnej Mezopotamii. Dowiedzieli się też, jaki związek ma literka „A” z czekoladą Milką.
Alfabet to jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Pozwolił między innymi na tworzenie źródeł historycznych, dzięki którym możemy poznać przeszłość. Bez niego nie byłoby historii. Powstanie alfabetu, którym posługują się Polacy zawdzięczamy Fenicjanom, Grekom i Rzymianom.
Kto prowadził spotkanie?
Prowadzącym spotkanie był Sebastian Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Konsultant historyczny przy wielu projektach muzealniczych i popularyzatorskich. O historii chętnie pisze (m.in. dla portalu Histmag.org, Onet.pl, Fokus Historia) i mówi, zwłaszcza dzieciom. A jeszcze chętniej patrzy, jak wpływa ona na ludzi, a ludzie na nią.

obs literka a

..__