A+ A A-

Appiusz Klaudiusz, czyli jak starożytni podlewali ogródki?

 

20.09.2014

Magdalena Czoch

 

Podczas wykładu prowadząca zabrała naszych Słuchaczy w daleką i arcyciekawą podróż po różnych epokach i miejscach na ziemi, aby wspólnie zastanowić się nad czymś, co towarzyszy człowiekowi od zawsze i bez czego obejść nie może się nikt – jest to WODA.

Zaczęliśmy oczywiście do starożytnego Rzymu, gdzie poznaliśmy dokładnie osobę cenzora Appiusza Klaudiusza, który zasłynął z budowy akweduktu, ale nie tylko z tego! Sprawdziliśmy, jak podlewali ogródki Rzymianie i czy byli czyściochami. Przeprowadzimy doświadczenie, które pomogło wszystkim zrozumieć, jak działały akwedukty. W sali wykładowej ustawiliśmy butle z wodą czyli zbiorniki retencyjne, które – podłączone do rurek, pozwoliły na „pociągnięcie” wody z jednego miejsca do drugiego. Nasz prosty schemat wyjaśnił Słuchaczom zasady działania starożytnych akweduktów.

W dalszym ciągu naszej wycieczki w przeszłość, zajrzeliśmy też do domów ludzi średniowiecza i renesansu. Czy było tam miejsce na higienę?

Zastanawialiśmy się, dlaczego nie można pić wody z Wisły i co się dzieje, kiedy nie myjemy owoców. Na sam koniec Słuchacze próbowali wytłumaczyć, skąd się bierze woda w kranie i czy przypadkiem nie zużywamy jej za dużo…?

Appiusz

..__