A+ A A-

Na średniowiecznym polu walki.

29.03 na wykładzie w Instytucie Historycznym UW spotkali się badacze. Tym razem tematem zajęć była bitwa pod Koronowem, która rozegrała sie kilka miesięcy po bitwie pod Grunwaldem. 

Bitwa która rozegrała się w okolicy niezwykle strategicznej - granicznej oraz posiadającej dwa mosty miejscowości - Koronowa, była zupełnie inna niż ta spod Grunwaldu. Miała charakter turniejowy. Zarządzano przerwy, w czasie których przeciwnicy wspólnie pili wino, oraz odpoczywali. Wygrywał ten, kto wykazał się większą zręcznością na polu walki i zmusił przeciwnika do poddania się. Trzykrotnie lepsi okazali się Polacy, więc oni wygrali i wzięli krzyżaków do niewoli. W związku z takim charakterem bitwy, zabitych i rannych było niedużo (w sumie ok 1000, podczas gdy po stronie polskiej walczyło 2000 rycerzy a po stronie krzyżackiej 4000).

Bitwa ta była niewątpliwym dużym sukcesem polskiego rycerstwa, jest też bardzo ciekawym wydarzeniem ze względu na odmienny, zupełnie inny niz np. pod grunwaldem, charakter bitwy.

Prowadzący - p. Tomasz Szajewski, przyniósł ze sobą wiele elementów ekwipunku rycerskiego, który można było obejrzec, przymierzyć.

 

P3291583mmm

P3291473mmm

 

 

 

..__