Mądrości z beczki. Opowieść o pewnym cyniku
Diogenes z Synopy jest jedną z najciekawszych postaci pośród filozofów greckich żyjących po śmierci Sokratesa. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest także postacią na trwałe zapisaną w europejskiej tradycji i kulturze właśnie jako „filozof z beczki”. Należy pamiętać jednocześnie, że filozofia jest jednym z największych darów starożytności.
Czasy w których żył Diogenes były dość ciężkie. Ateny straciły niepodległość na rzecz królestwa Macedonii. Reakcją na ten stan rzeczy był rozkwit filozofii takich jak stoicyzm, epikureizm i właśnie cynizm, którego przedstawicielem był Diogenes.
Na zajęciach nasi uczestnicy poznali czym jest filozofia, i do czego tę naukę możemy wykorzystać. Zgłębili się też w życie Diogenesa i jego myśli filozoficznej. Poszukiwali odpowiedzi na nurtujące pytanie: Dlaczego właściwie zamieszkał w beczce?
W świat filozofii wprowadzał naszych młodych słuchaczy mgr Łukasz Przybyłek, historyk, filozof i prawnik. Pan Łukasz jest nie tylko wspaniałym historykiem i wykładowcą, ale również etykiem, przewodnikiem warszawskim, współpracownikiem Polskiego Radia Dzieciom, nauczycielem a od niedawna też aktorem – amatorem.
Jean-Léon Gérôme "Diogenes" 1860r. olej na płótnie