A+ A A-

Krzysztof Kolumb. Człowiek, który zakończył średniowiecze

Kim był naprawdę odkrywca Ameryki?

badacz 13.04. 6 

Krzysztof Kolumb to postać, którą warto wspominać. Jego wytrwałość i upór pozwoliły przekonać hiszpańskich władców do organizacji zamorskich wypraw. A po odkryciu Ameryki życie w Europie już nigdy nie było takie samo. Dlatego postanowiliśmy, że właśnie historię tego niezwykłego człowieka poznają Badacze na swoim wykładzie. 

krzysztof-kolumb 1

Podczas zajęć przyjrzeliśmy się dziejom i sylwetce Krzysztofa Kolumba. Mimo dokonania słynnego czynu nie uzyskał on powszechnego uznania wśród ludzi mu współczesnych. Nie wiedział nawet, że odkrył nowy ląd - do końca życia był przeświadczony, że dopłynął do Indii. Uczniowie dowiedzieli się, skąd w ogóle wziął się pomysł wyprawy i jak się do niej przygotowywano. Wcale nie było to takie oczywiste jak dzisiaj, bo w tamtych czasach nadal wierzono, że Ziemia jest płaska... Trzeba było przekonać marynarzy, że Ziemia nie jest płaska, nie można spaść z jej krawędzi, a na dalekim Oceanie nie roi się od potworów morskich. Badacze zastanawiali się także, czy to możliwe, że nasz bohater mógł być Polakiem? 

Badacze 13.04.4

Słuchacze dowiedzieli się o różnych wizjach świata na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej. Próbowaliśmy też sami wytyczyć kurs do Nowego Świata przy użyciu cyrkla, linijki i paru wskazówek z dzienników Kolumba. Jak się okazało, wcale nie było to takie proste zadanie. Na szczęście Badacze odkrywanie nowych lądów mają we krwi! Następnie zapoznaliśmy się z życiem codzienne marynarzy płynących w nieznane. Wreszcie zastanawialiśmy się w jaki sposób Kolumb i jego marynarze mogli komunikować się z tubylcami z nowo odkrytych lądów i dlaczego nazwano ich Indianami? Przecież mieszkali w Ameryce? :)

Badacze 13.04 3

Po zapoznaniu się z dziejami wypraw Kolumba opowiedzieliśmy nieco o ich skutkach. Do Europy trafiać zaczęły nieznane dotąd potrawy i towary, a przede wszystkim - ogromne ilości złota. Rozważaliśmy nad tym, jak dzięki odkryciom zmieniło się życie zwykłych ludzi w Europie i czy to wydarzenie było dla nich korzystne. Świat w zaledwie kilka lat zmienił się nie do poznania i wkroczył w nową epokę - która ostatecznie zakończyła średniowiecze. 

O odkryciu Ameryki opowiadał nam Antoni Olbrychski – historyk, specjalizujący się w epoce średniowiecza. Pasjonat dawnych sztuk walki, broni białej i sportu. Uczestnik i medalista turniejów szermierki historycznej. Współpracuje z Zamkiem Królewskim, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Czersku i Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii.

badacze 13.04. 7

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__