A+ A A-

Pola Negri – polska gwiazda w Hollywood. Początki kinematografii na świecie i w Polsce

Kim była Apolonia Chalupec?

Podróżnicy 3

Jak się okazuje, była ona jedną z największych gwiazd kina w historii! Na ostatnim wykładzie nasi Studenci poznali sylwetkę Poli Negri, wielkiej gwiazdy filmowej, pierwszej Europejki, która odniosła sukces w Hollywood. Urodziła się w Lipnie, a pierwsze sukcesy teatralne i filmowe święciła w Warszawie. Po wyjeździe do Berlina rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. Wystąpiła w sześćdziesięciu trzech filmach w Polsce, Niemczech, USA i w Anglii. Zdobyła sławę przed Marleną Dietrich i Gretą Garbo. Uczniowie poznali jej największe role i filmy, w jakich wystąpiła.

Pola publicilty portrait 5

Opis życia Poli Negri był doskonałym wstępem, aby zapoznać Podróżników  z historią narodzin kinematografii. Słuchacze dowiedzieli się, kim byli bracia Lumiere i do czego służy kinematograf. Zastanowiliśmy się też nad tym, jak to się stało, że został on już wynaleziony w roku 1895! Dowiedzieliśmy się także o tym, że pierwszy film, który posiadał fabułę z prawdziwego zdarzenia, został nakręcony w 1902 roku, a pierwszy polski film fabularny powstał w 1908 roku. Prześledziliśmy rozwój kina, jak udoskonalała się technika, która w szybkim tempie pozwoliła na dodanie dźwięków do filmu oraz nakręcić pierwszy w pełni animowany film pod tytułem "Parowiec Willie". 

Podróżnicy 30.03.19

Poznaliśmy także cechy kina niemego oraz gatunki filmowe, które powstały jako pierwsze. Zobaczyliśmy fragmenty najstarszych zachowanych filmów niemych oraz pierwszego filmu dźwiękowego i animowanego. Podczas zajęć zostały zaprezentowane też zdjęcia najwybitniejszych aktorów kina niemego takich jak Greta Garbo, Charlie Chaplin, Rudolf Valentino, Jadwiga Smosarska i Stefan Jaracz. Próbowaliśmy również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstanie filmu było przełomowym wydarzeniem w historii. Jakie skutki niosło ze sobą i w jaki sposób kino zostało wykorzystane np. w nadchodzącej II wojnie światowej. 

Po magicznym świecie kinematografii oprowadzała nas Ewa Celińska-Spodar - historyk i miłośniczka dawnych czasów. Jest autorką artykułów i publikacji internetowych na temat najnowszych dziejów Polski, szczególnie II wojny światowej. Współpracowała z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem historycznym Histmag.org Na co dzień pracuje w muzeum. Gdyby mogła podróżować w czasie, chciałaby odwiedzić przedwojenną Warszawę.

 Podróżnicy 30.03.19 2

Co się u nas działo

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
..__