Pola Negri – polska gwiazda w Hollywood. Początki kinematografii na świecie i w Polsce
Kim była Apolonia Chalupec?
Jak się okazuje, była ona jedną z największych gwiazd kina w historii! Na ostatnim wykładzie nasi Studenci poznali sylwetkę Poli Negri, wielkiej gwiazdy filmowej, pierwszej Europejki, która odniosła sukces w Hollywood. Urodziła się w Lipnie, a pierwsze sukcesy teatralne i filmowe święciła w Warszawie. Po wyjeździe do Berlina rozpoczęła się jej międzynarodowa kariera. Wystąpiła w sześćdziesięciu trzech filmach w Polsce, Niemczech, USA i w Anglii. Zdobyła sławę przed Marleną Dietrich i Gretą Garbo. Uczniowie poznali jej największe role i filmy, w jakich wystąpiła.
Opis życia Poli Negri był doskonałym wstępem, aby zapoznać Podróżników z historią narodzin kinematografii. Słuchacze dowiedzieli się, kim byli bracia Lumiere i do czego służy kinematograf. Zastanowiliśmy się też nad tym, jak to się stało, że został on już wynaleziony w roku 1895! Dowiedzieliśmy się także o tym, że pierwszy film, który posiadał fabułę z prawdziwego zdarzenia, został nakręcony w 1902 roku, a pierwszy polski film fabularny powstał w 1908 roku. Prześledziliśmy rozwój kina, jak udoskonalała się technika, która w szybkim tempie pozwoliła na dodanie dźwięków do filmu oraz nakręcić pierwszy w pełni animowany film pod tytułem "Parowiec Willie".
Poznaliśmy także cechy kina niemego oraz gatunki filmowe, które powstały jako pierwsze. Zobaczyliśmy fragmenty najstarszych zachowanych filmów niemych oraz pierwszego filmu dźwiękowego i animowanego. Podczas zajęć zostały zaprezentowane też zdjęcia najwybitniejszych aktorów kina niemego takich jak Greta Garbo, Charlie Chaplin, Rudolf Valentino, Jadwiga Smosarska i Stefan Jaracz. Próbowaliśmy również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego powstanie filmu było przełomowym wydarzeniem w historii. Jakie skutki niosło ze sobą i w jaki sposób kino zostało wykorzystane np. w nadchodzącej II wojnie światowej.
Po magicznym świecie kinematografii oprowadzała nas Ewa Celińska-Spodar - historyk i miłośniczka dawnych czasów. Jest autorką artykułów i publikacji internetowych na temat najnowszych dziejów Polski, szczególnie II wojny światowej. Współpracowała z Instytutem Pamięci Narodowej oraz portalem historycznym Histmag.org Na co dzień pracuje w muzeum. Gdyby mogła podróżować w czasie, chciałaby odwiedzić przedwojenną Warszawę.