Gutenberg, czyli co z tego wynikło
Najważniejszy wynalazek w historii ludzkości?
Obserwatorzy podczas ostatnich zajęć poznali jeden z najważniejszych wynalazków w historii, który odmienił naszą rzeczywistość. Wiadomym jest, że pismo wynalezienie pisma zmieniło obraz świata i pozwoliło ludziom na rozwinięcie naprawdę zaawansowanych cywilizacji, jak te w Egipcie czy Mezopotamii. Równie przełomowym odkryciem było wynalezienie prasy drukarskiej przez Jana Gutenberga. Miało to miejsce w połowie XV wieku w Norymberdze i jest cenzurą przejścia od średniowiecza do nowożytności. Wynalazek ten pozwolił na rozpowszechnienie się słowa pisanego po całej Europie, bo do tej pory książki były zarezerwowane dla najbogatszych.
Podczas wykładu poznaliśmy, jak wyglądała historia druku, co było przed prasą drukarską i jak ludzie radzili sobie z kopiowaniem książek. Zastanawialiśmy się też, jak bardzo ówczesne książki różniły się od tych, które znamy obecnie. Czy były równie przyjemne w czytaniu, jak te, którymi zaczytujemy się na co dzień. Testowaliśmy także inne sposoby pisania np. rylcem na "glinianej tabliczce" - dzięki temu mogliśmy poczuć się jak skrybowie w dawnej Babilonii.
Wynalazek pisma nieodłącznie jest związany z rodzajem i krojem czcionki - Obserwatorzy poznali te najważniejsze oraz to, jak się zmieniały od szesnastego wieku do czasów współczesnych. Dowiedzieliśmy się także, czym jest szwabach, fraktura i pismo włoskie. Spróbowaliśmy także ponumerować dawne książki oraz zobaczyliśmy po co był potrzebny do czytania dawniej nóż.
W świat liter i słowa pisanego zabrał nas Łukasz Przybyłek - magister historii i filozofii, pracownik działu oświatowego Zamku Królewskiego, edukator, przewodnik po Warszawie, bibliofil.