Kawa, herbata czy kakao? Niezwykła historia zwykłych napojów
Komu zawdzięczamy to, że możemy pić kawę, herbatę albo kakao?
Zazwyczaj nie przywiązujemy wagi do tego co nas otacza. Natomiast jedzenie i picie stanowiły nieodłączną część historii. I to historii znacznie bliższej dniu codziennemu dawnych ludzi niż dzieje wojen czy polityki. Dlatego na ostatnich zajęciach Obserwatorów poznawaliśmy losy najbardziej popularnych napojów takich jak kawa, kakao czy herbata. Historia kuchni i kulinariów jest nieodłącznie związana z losami podróży i zmian kulturowych. Także ze sposobem spędzania rozwoju medycyny czy zmian obyczajów. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak należało pić herbatę albo kto mógł sobie pozwolić na prawdziwą czekoladę w świecie dawnych Azteków. Dowiedzieliśmy się także, że z powodu tych napojów mogły wybuchać nawet konflikty zbrojne.
Obserwatorzy dowiedzieli się także, że magiczny napój z bajek o Asteriksie i Obeliksie, nie są do końca zmyślone! Uczniowie wysłuchali historii o tajnej recepturze Mongołów, która dawała im siłę i wytrzymałość niezbędną do podbojów. Jest to niestety tajemnica, której nie możemy zdradzić nikomu, kto nie ukończył DUCHowego uniwersytetu. ;)
Dowiedzieliśmy się także, że były napoje zastrzeżone dla bogatych, a także takie przeznaczone wyłącznie dla plebsu. Nie zabrakło także zajęć praktycznych! Obserwatorzy mogli zmielić ziarna kakaowca w specjalnych moździerzach, a także zmielić kawę w staromodnym młynku.
Naszym przewodnikiem po świecie napojów był Łukasz Przybyłek - magister historii i filozofii, pracownik działu oświatowego Zamku Królewskiego, edukator, przewodnik po Warszawie, bibliofil.