Okupacja niemiecka w Warszawie 1939-1945
Jak wyglądało życie w okupowanej stolicy?
Twórcy podczas swoich ostatnich zajęć poznali mroczne czasy II Wojny Światowej i to, jak radzili sobie w tym czasie zwykli ludzie mieszkający w Warszawie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, co jadł, jak się ubierał, gdzie pracował i jak radził sobie z trudnościami w tym dramatycznym czasie mieszkaniec Warszawy, gdy życie zaczęło toczyć się anormalnym rytmem, a słowo "codzienność" w zasadniczy sposób zmieniło swój sens.
Na początku zajęć Uczniowie dowiedzieli się, jak to się stało, że Niemcy rozpoczęli swoje rządy w Warszawie. Poznaliśmy militarne i polityczne przyczyny klęski roku 1939 oraz staraliśmy się zrozumieć, dlaczego nasi zachodni sąsiedzi wykazywali się takim okrucieństwem wobec polskich obywateli.
Był to bardzo trudny temat, bo musieliśmy omówić, jakimi formami terroru posługiwali się Niemcy oraz to, że okupant dążył do całkowitego zniszczenia narodu polskiego. Twórcy dowiedzieli się o zbrodniach w Palmirach, łapankach i ulicznych egzekucjach i zbrodniach wojennych dokonanych podczas Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali także codzienne problemy mieszkańca Warszawy: częste obławy, problemy z pracą i zdobyciem jedzenia, codzienne szykany i niepewność kolejnego dnia. Na koniec zajęć Twórcy poznali także, w jaki sposób Polacy odgryzali się Niemcom. Rozmawialiśmy o licznych akcjach dywersyjnych polskiego podziemia, sabotażach dokonywanych przez zwykłych pracowników, którzy byli zmuszeni do pracy w niemieckich fabrykach, czy kolportażu pism nawołujących ludność stolicy do dalszego trwania wobec wroga.
O tym ciężkim czasie dla Warszawy opowiadał mgr Filip Żelewski - historyk, muzealnik z zamiłowania i zawodu. Kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Pasjonat epoki napoleońskiej, miłośnik koni i wojskowości. Badacz genealogii i historii polskiej szlachty. Tropiciel ciekawostek historycznych.