My z Poniatowskim! Zwycięska kampania 1809 r.
Czemu Polacy byli sojusznkami Napoleona?
Czasy wojen napoleońskich to dla Polaków przede wszystkim czas wyboru. Wobec utraconej niepodległości Polacy musieli opowiedzieć się po któreś ze stron konfliktu. Cześć opowiedziała się po stronie Cesarza Francuzów - Napoleona. Odkrywcy poznali jedną z najwybitniejszych postaci tego okresu - Józefa Poniatowskiego. Jego niesamowita historia mogłaby zostać scenariuszem filmowym: bohater wojny o konstytucje, bratanek króla, znany bywalec warszawskich salonów oraz znakomity wódz.
W czasie zajęć Odkrywcy dowiedzieli się o bohaterskich postawach polskich żołnierzy w bitwie pod Raszynem. Poznali postać Cypriana Godebskiego i zrozumieli znaczenie rodzącej się legendy księcia Józefa Poniatowskiego. Mieli też okazję wziąć udział w odtworzeniu formacji wojskowych stosowanych w czasie wojny 1809, ucząc się ustawienia w szyku linii, tyraliery i czworoboku oraz dowiadując się jak walczono i prowadzono ogień w tych formacjach. Ciekawostką były mundur i wyposażenie żołnierza Księstwa Warszawskiego, które Uczniowie mogli przymierzyć oraz prezentacja broni czarnoprochowej.
W czasy napoleońskie zabrał nas mgr Filip Żelewski - historyk, muzealnik z zamiłowania i zawodu. Kustosz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Pasjonat epoki napoleońskiej, miłośnik koni i wojskowości. Badacz genealogii i historii polskiej szlachty. Tropiciel ciekawostek historycznych.