Emigranci w Misiones. O Polakach w Argentynie
Skąd się wzięli Polacy w Argentynie?
Podróżnicy podczas ostatnich zajęć poznali historię polskiego osadnictwa w Misiones. Ponad 120 lat temu do Argentyny przybyli pierwsi polscy osadnicy, dając początek polskiej kolonii w Argentynie. Obecnie jest to jedyny kraj w Ameryce Południowej, gdzie co roku obchodzi się Dzień Polskiego Osadnika - wypada on 8 czerwca. Studenci DUCH-a dowiedzieli się, co to jest polski wóz, jak polscy koloniści stali się plantatorami yerba mate, jak przetrwał staropolski język w Obera. Zastanawialiśmy się też, czy ludzie na emigracji są szczęśliwi. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem, że pomimo upływu lat, potomkowie polskich osadników nadal czują związek z Polską i starają się kultywować pamięć o swoim pochodzeniu.
Podczas zajęć oglądaliśmy również film o wodospadach Iguazu, terenach, gdzie żyli Guarani. Dowiedzieliśmy się, jak wojownicy dżungli stali się ofiarami konkurencji mocarstw kolonialnych, które dzieliły między siebie Amerykę Południową. Po co i jak jezuici tworzyli redukcje dla Indian Guarani. Czemu uczyli Indian muzyki barokowej i picia naparu z yerba mate. Czym zakończył się „Święty Eksperyment”. Gdzie można zwiedzać ruiny redukcji, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Do Ameryki Południowej zaprosiła nas Grażyna Gurnik - pedagożka i podróżniczka, absolwentka UW, doktor nauk humanistycznych; specjalistka od wychowania, wieloletni pracownik naukowy IBE i wykładowczyni na pedagogice SGGW. Spędziła 10 lat w Kolumbii i Argentynie. Jej hobby to kultury prekolumbijskie. Obecnie pisze książki (autorka: ”Kolumbijskiego El Dorado”) i podróżuje. Co roku z mężem i plecakiem wyrusza w świat. Ostatnio dotarli do Indian Embera w dżungli Darien.