Łacina wśród nas

lacina

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie – Łacina wśród nas. Jest to kurs języka łacińskiego, podczas którego słuchacze nie tylko poznają podstawy języka, lecz także będą mieli okazję wyśledzić jego obecność w polszczyźnie oraz językach obcych, w terminologii, której uczą się w szkole, w literaturze i filmie, a przede wszystkim w życiu codziennym: w imionach, w, najnowszej technologii, w prawodawstwie, medycynie, w polskiej historii, warszawskiej przestrzeni miejskiej, w europejskiej kulturze.
W trakcie zajęć uczniowie poznają także aspekty starożytnej i nowożytnej kultury, nauki i sztuki, takie jak początki państwa rzymskiego i jego rozwój, bogowie rzymscy i ich świątynie, wybrane rzymskie święta, dom rzymski i życie rodziny rzymskiej, rola łaciny w rozwoju cywilizacyjnym Europy przez wieki, medycyna (specjalizacje lekarskie, niektóre zabiegi i leki), astronomia starożytna, słownictwo wywodzące się z łaciny związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, prowincje i rzymskie centra urbanizacyjne a współczesna mapa Europy, łacina i antyk w kulturze polskiej i w Warszawie. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, łącząc takie dziedziny wiedzy jak historia, archeologia, językoznawstwo.

Warto uczyć się łaciny, ponieważ:
•    ułatwia ona naukę nowożytnych języków obcych (języki hiszpański, francuski włoski wywodzą się z łaciny, ponad 60% słownictwa j. angielskiego pochodzi z łaciny) oraz wzbogaca znajomość polszczyzny.
•    poprawia umiejętność koncentracji i czytania ze zrozumieniem: uczniowie uczący się łaciny, nawet 20 minut tygodniowo, wypadają lepiej w testach pisania i czytania.
•    uczniowie, którzy uczą się łaciny mają zazwyczaj wysokie wyniki z matematyki, ponieważ zgłębiając łacińskie struktury gramatyczne uczą się myśleć analitycznie i holistycznie.
•    znajomość słownictwa łacińskiego ułatwia także naukę fizyki. Dla ucznia znającego łacinę takie pojęcia jak transformator czy konwertor nigdy nie będą czymś obcym.

Ponadto:
•    Łacina jest wszędzie wokół nas: w życiu codziennym, szkole, terminologii naukowej, na pomnikach i… na kosmetykach.
•    Łacina przez wieki stanowiła bardzo ważną część polskiej kultury.
•    Łacina jest wspólną platformą kulturową naszej europejskiej cywilizacji, która ukształtowała naszą mentalność.

Szczegóły organizacyjne:
Łacina wśród nas trwać będzie cały rok szkolny 2017/18. Odbędzie się 15 spotkań 60 minutowych.
Spotkania odbywać się będą w soboty, średnio co dwa tygodnie (możliwe są częstsze spotkania np. z powodu świąt, ferii), o godzinie 14.00 na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zajęcia odbywać się będą w grupach ok. 20 osobowych.
Zajęcia przewidziane są dla uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
Autorem programu zajęć i prowadzącą spotkania będzie mgr Anna Zawadzka – historyk i archeolog. Prowadzi m.in. kursy „Łacina żywa” w ramach Uniwersytetu Otwartego UW , zajęcia o łacinie w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii oraz kółka i projekty popularyzujące łacinę i antyk dla gimnazjalistów i licealistów.
Jak się zapisać?
Udział w zajęciach jest płatny. Cena kursu (15 spotkań) wynosi 250 złotych.
UWAGA! SPECJALNA PREFERENCYJNA CENA KURSU DLA SŁUCHACZY DUCHa (dotyczy grup Badaczy, Podróżników, Odkrywców, Twórców): 120 ZŁ (8 ZŁ ZA ZAJĘCIA!)
Ilość miejsc ograniczona!